Self-control, where art thou?

There’s this wonderful thing in the lobby of my workplace.  It dispenses tasty food with the touch of a button (and some cash), and that food has the power to make me happy 5 seconds to 5 minutes after it goes into my mouth (depending on whether I needed a psychological boost or a blood sugar boost).  It really is fantastic.

There’s a dark side to vending machines, however.  A candy bar or a pack of vanilla cream cookies shouldn’t cost $0.75 or $1.00.  I could buy an industrial-sized pack of MoonPies with the money I waste each month on vending machine food.

So here’s the dilemma.  (Please note that the dilemma is not about whether I’m killing myself by eating massive quantities of candy bars and vanilla cream cookies.)  When I do buy junk food at the grocery store and take it to work, I hypothetically save myself the expense of vending machine snacks.  But an entire bag of mini-Snickers bars can disappear in under a week at my desk.  A box of Oreo cookies can mysteriously vanish in a couple of days.  In fact, I ate a box of Oreos in one day a few months ago.

Instead of having cheaper snacks, I end up spending the same amount of money and consuming five to ten times as much junk food.  I’ve tried sharing with co-workers, using self-control, and just plain avoiding junk food.  None of those things fixed the problem, and avoidance made me extremely grumpy.  Nobody wants that.

I’m really unsure of the best solution to this problem.  Admit that I love vending machines and continue with my poor spending habit?  Start putting snacks into zip lock bags every morning and keep the rest of the temptation safely locked away in my pantry?  Continue to waver between excessive snack spending and excessive snack eating?  Yeah, that’s probably what will happen.  At least all of my self-control will be saved up for things I have a chance of conquering–things like running and vacuuming on a regular basis.

6 Comments Add yours

  1. Mom says:

    How do you safely lock things away in a pantry with no door? I’m sorry to complicate the issue further.

    1. It’s more of a mental barrier than a physical lock in this case. Plus, it’s hard to go home for more cookies when it’s a 25-minute drive one way and you get 15-minute breaks.

  2. Maggie says:

    I have the exact same dilemma with ice cream. $4 for a half gallon that will last me…let’s say 2 weeks. Or $4 for a cone that will last me roughly 5 minutes? I typically go for the 2 week option. However, now that I am moving .5 mile from an amazing ice cream store, I’ll probably elect both options. Unfortunately, I think choosing both is the worst of all the possible choices…at least as far as self control and my waste line are concerned; certainly not for my taste buds.

    1. You’re making the right choice, Maggie. When it has to do with ice cream, the answer is always yes. Almost always.

  3. I think the baggie trick is good. I know you said the delimna it not about being healthy but… what if you split your snacks to half junk and half healthy stuff? I mean… eating healthy really is about living not deprivation.

    Good luck!

    1. Thanks for the encouragement and suggestion! I have been trying the baggie of snacks thing this week, actually. It’s been going pretty well. And I enjoyed reading your latest blog entry.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s